O‘zbekistonda avtokredit stavkalari 24 foizgacha pasaydi
O'zbekiston Respublikasida 1 iyuldan boshlab kreditlar uchun maqbul stavka o'rnatildi. Bu stavka biznes uchun 21% va chakana kreditlar uchun 24%. Bozor ishtirokchilarini rag'batlantirish uchun maksimal stavkani cheklamagan holda bir qator iqtisodiy vositalar joriy etildi. O'tgan davrda avtokredit bo'yicha foiz stavkalari 20-28% va undan yuqori bo'lgan. 1 iyuldan keyin ko'plab banklarda avtokredit bo'yicha stavkalar pasayib ketdi. Masalan, ushbu banklarda siz quyidagi rasmni kuzatishingiz mumkin: Ravnak banki yiliga 24 foizdan Infinbank yiliga 24% dan Davr banki yiliga 24 foizdan Turkiston banki yiliga 28% dan Trastbank yiliga 22 foizdan Hamkorbank yiliga 24% dan Bundan tashqari, dastlabki to'lovlar shaklidagi asosiy shartlar va ularning shartlari o'zgarishsiz qoldi. Avtokreditlar bozorini barqarorlashtirish uchun Markaziy bank qarz mablag'lari bilan sotib olingan avtomobilni garovga qo'yish bilan bog'liq xavfni nazorat qilish bo'yicha nazoratni kuchaytiradi. Ushbu o'zgarishlar avtoulovchilarga qulayroq sharoitda va eng qisqa vaqt ichida transport vositasini sotib olishga imkon beradi.