“Трастбанк” халқаро пул ўтказмалари учун SWIFT GPI стандартини жорий қилди
“Трастбанк” ХАБ SWIFT тизими орқали амалга ошириладиган барча халқаро тўловлар учун SWIFT GPI (Global Payment Innovation) стандартини жорий этганини маълум қиламиз. Мазкур янги стандарт ҳар бир тўловни реал вақт режимида кузатиш, ўтказмалардаги хатоларни минималлаштириш имконини беради. SWIFT GPI стандартининг афзалликлари қуйидагилардан иборат: * Реал вақт режимида халқаро пул ўтказмаларини кузатиб бориш; * Барча тўловларни шаффоф кўрсатиш ва уларни исталган вақтда текшириш; * “Стоп&Ресалл” функцияси ёрдамида исталган босқичда сохта ёки дубликат тўловларни тўхтатиш; * Тўловга кенгайтирилган қўшимча маълумотларни юбориш; * Корреспондент банклар ва стандартда иштирок этувчи банклар ўртасидаги ўзаро алоқалар яхшиланади.  SWIFT GPI (Global Payment Innovation) мижозларимизга инкор этиб бўлмайдиган афзалликлар, шу жумладан, банклараро тизим орқали тўловлар уларнинг ташқи контрагентларига қандай ўтишини кузатиш имконини беради.  Маълумот ўрнида, SWIFT GPI (Global Payment Innovation) 2017 йилда SWIFT тўлов тизими томонидан киритилган янги халқаро тўлов стандарти ҳисобланади.