JET: Moped va skuterga haydovchilik guvohnomasini qanday olish mumkin? Batafsil
Uzum ekotizimi 300 milliard so‘mlik obligatsiyalarning ilk chiqarilishini ro‘yxatdan o‘tkazdi
Uzum milliy raqamli ekotizimi O‘zbekiston uchun rekord bo‘lgan 300 mlrd so‘mlik obligatsiyalar emissiyasi prospektini ro‘yxatdan o‘tkazdi. Chiqarilgan obligatsiyalar bo‘yicha kupon stavkasi 25% ni tashkil etib, ularning muomala muddati 2 yilga belgilangan.
Obligatsiyalar "TOSHKENT" Respublika fond birjasida joylashtiriladi va muomalada bo‘ladi. Emitent Uzum guruhi kompaniyasi — XK MCHJ "MAKESENSE" hisoblanadi. Investorlarning mablag‘lari Uzum fintech yo‘nalishini rivojlantirish va o‘sishiga yo‘naltiriladi.
"Uzum'ning mamlakat qarz kapitali bozorini rivojlantirishdagi ishtiroki biznesimizning o‘sish ehtiyojlari nuqtayi nazaridan ham, kompaniyaning ijtimoiy mas’uliyati nuqtayi nazaridan ham qonuniy qadamdir. Biz elektron tijorat, bank va fintech sohalarini faol rivojlantirmoqdamiz, shuningdek, qimmatli qog‘ozlar va qarz kapitali bozorini rivojlantirishda foydali bo‘lishni xohlaymiz va qila olamiz. Ishonamizki, O‘zbekiston iqtisodiyoti rivojlanishining hozirgi bosqichi moliyaviy vositalarning keng palitrasini talab qiladi, — deya izoh beradi Uzum ekotizimi moliyaviy direktori Nikita Gulyayev.  — Biz investitsiya kiritish va ekotizimimizni rivojlantirishdan manfaatdor bo‘lgan potensial hamkorlardan so‘rovlar olmoqdamiz. Ishonchim komilki, tajribaviy nashr nafaqat banklar va iqtisodiyotning real sektori kompaniyalari orasida talabga ega bo‘ladi, balki xorijiy investorlarni jalb qilish imkonini ham beradi. Loyihani amalga oshirishda qo‘llab-quvvatlaganliklari uchun Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA) va brokerimiz ALKES ga minnatdorchilik bildiramiz."
Uzum — jismoniy shaxslar, kichik va o‘rta biznes uchun fintech, e-commerce va bank xizmatlarini birlashtirgan O‘zbekiston raqamli ekotizimi: marketpleys, tezkor yetkazib berish xizmati, klassik va raqamli banklar, BNPL-xizmati, avtomobil sotib olish uchun platforma, shuningdek, tadbirkorlar uchun ilova. Uzum xizmatlaridan har oyda O‘zbekistonning 15 milliondan ortiq aholisi foydalanadi.
Uzum Bank Uzum Bank — Uzum milliy raqamli ekotizimiga tegishli internet-bank. Uzum Bank yordamida millionlab foydalanuvchilar o‘z pul mablag‘larini boshqaradi: tovarlar, xizmatlar va maishiy to‘lovlarni to‘laydi, xaridlardan keshbek oladi, pul o‘tkazadi va naqd pul yechib oladi. Uzum Nasiya bilan integratsiya bank mijozlariga muddatli to‘lov va mikroqarzlar uchun 25 million so‘mgacha limitdan foydalanish hamda qulay toʻlov qilish imkoniyatini ta’minlaydi, Uzum Market va Uzum Tezkor bilan integratsiya esa Uzum ekotizimiga qarashli servislardan  qo‘shimcha bonuslar va afzalliklarni taqdim etadi. 30-aprelgacha Uzum kartadan Uzcard va Humo kartalariga oyiga 100 mln so‘mgacha komissiyasiz pul oʻtkazish mumkin, bank ichida pul o‘tkazmalari esa doimo bepul.