Yakka tartibdagi tadbirkorlar va fermer xo‘jaliklarining bankdagi hisobvaraqlaridan chet el valyutasini naqd ko‘rinishda echib olish imkoniyati to‘g‘risida
21.09.2017
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 2 sentabrdagi «Valyuta siyosatini liberallashtirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PF-5177-sonli Farmonini ijro etish uchun O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki Boshqaruvining qaroriga muvofiq Tijorat banklari tomonidan xorijiy valyutadagi hisobvaraqlarni yuritish Tartibiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi (1998 yil 22 oktabr 511-son).
Yuqorida qayd etilgan o‘zgartirishlar va qo‘shimchalarga ko‘ra, chet el valyutasida daromad oluvchi yuridik shaxs tashkil etmasdan faoliyat ko‘rsatuvchi yakka tartibdagi tadbirkorlar va fermer xo‘jaliklariga o‘z mablag‘larini erkin tasarruf qilishlarini kafolatlash maqsadida, ularning bank hisobvarag‘idan chet el valyutasini naqd ko‘rinishida olish huquqi berildi.